Monitoring analogowy a rozwiązania  AHD

Monitoring AHD to połączenie starych, sprawdzonych struktur z nowoczesnymi rozwiązaniami. To możliwość modernizacji systemu bez konieczności przeprowadzenia rewolucji, czyli całkowitej wymiany wszystkich elementów. Staje się on coraz bardziej popularny wśród użytkowników. Co ich do niego przekonuje? Jakie są jego zalety? Z pewnością wszystkim zainteresowanym przyda się kilka podstawowych wiadomości.

Zacznijmy więc od tego, czym jest monitoring AHD. Analog High Definition to system, którego podstawę stanowi tradycyjne okablowanie koncentryczne, wykorzystywane do tej pory w analogowych systemach monitoringu wizyjnego CCTV. Jednak w przeciwieństwie do systemu analogowego, daje on możliwość przesyłania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Mówiąc w skrócie ? stary kabel, nowa jakość.

Pierwszą cechą, o której trzeba więc wspomnieć podczas omawiania zalet kamer AHD jest łatwość i szybkość ich montażu. Stare okablowanie zostaje na swoim miejscu, a jednak użytkownik może korzystać ze znacznie nowocześniejszego i doskonalszego systemu. Inaczej jest w przypadku montowania kamer IP czy HD-SDI; wymagają one całkowitej wymiany okablowania, modernizacja systemu nie jest już więc tak banalna i szybka.

Druga ważna cecha to oczywiście jakość obrazu. Można ją śmiało porównać do obrazu otrzymywanego dzięki wykorzystaniu kamer IP. W porównaniu z tradycyjnymi kamerami CCTV rozdzielczość modeli AHD może być większa nawet trzykrotnie. Przesyłanie obrazu z kamery do rejestratora odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie ma zakłóceń i opóźnień. To także odróżnia kamery AHD od modeli analogowych, w których przypadku zakłócenia zdarzają się dosyć często. I jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca obrazu ? może być on przesyłany na znaczną odległość, sięgającą nawet do 500 metrów.

Co może jeszcze interesować użytkownika systemów monitoringu? Oprócz sposobu montażu oraz jakości otrzymywanego obrazu z pewnością także cena konkretnego rozwiązania. Trzeba więc podkreślić, że rozwiązania AHD nie są wcale droższe niż analogowe. Z pewnością warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.