Metody  identyfikacji w systemach kontroli

O systemach kontroli jest dziś coraz głośniej i na pewno najbliższe lata przyniosą jeszcze większy rozwój tej technologii. W zasadzie już dziś spotykamy się z nimi na każdym kroku, ponieważ zaawansowane systemy dostępu mają nie tylko laboratoria, które widzimy w filmach, ale choćby klatki schodowe czy komunalne kosze na śmieci, do którym wstęp ograniczony jest kodem dostępu. Dla większości z nas już nawet złamanie takiego kodu jest rzeczą niemożliwą, a przecież jest to tylko najniższy stopień identyfikacji służący zabezpieczeniu dostępu. Przyjrzyjmy się w związku z tym jakie systemy bezpieczeństwa wyróżniamy dziś w systemach kontroli. Otóż dokonując ich podziału od tych najmniej do najbardziej rozwiniętych, wyróżnić możemy systemy o niskim, średni i wysokim stopniu zabezpieczeń.

Niski stopień zabezpieczeń

O tym stopniu zabezpieczeń co nieco wspomnieliśmy już wcześniej, bowiem zaliczamy do niego alfanumeryczne lub numeryczne kody PIN.

Średni stopień zabezpieczeń

W tym przypadku przechodzimy już na nieco bardziej zaawansowany system zabezpieczeń, do którego wykorzystuje się wszelkiego rodzaju karty, choć nie tylko. Na ich poczet składają się między innymi karty magnetyczne, zbliżeniowe czy też chipowe. Poza tym zabezpieczeniem takim może być też karta plastikowa z nadrukiem w postaci kodu kreskowego.

Wysoki stopień zabezpieczeń

Zdecydowanie najlepsze zabezpieczenie bazujące na liniach biometrycznych. Takie zabezpieczenia to między innymi odcisk palca, geometria dłoni, czy też siatkówka lub tęczówka oka. Zdarzają się tu jednak systemy jeszcze bardziej zaawansowane, a więc choćby rysunek naczyń krwionośnych czy materiał genetyczny podmiotu.

Czy wdrażanie tych wcale przecież nie najtańszych systemów jest w ogóle opłacalne? Z pewnością zdania są tu podzielone, ale wydaje się, że jak najbardziej tak. Tym bardziej, jeśli zależy nam na tym, aby do określonej strefy wstępu nie miały osoby trzecie, niemające na celu dobra naszego interesu.